World Cup 2025 – Opsummering dag 2 – Optakt dag 3

Så har de to sidste herrer været nede og spille deres første 6 serier. I nat da klokken var 02.00 gik Niclas på banerne for at vise de danske farver frem, Niclas har de sidste dage haft maveonde, og var heldigvis blevet frisk, så han var klar til hans debut på landsholdet.
Niclas vinder 5 ud af de 6 kampe, og det giver ham en placering som nr. 2. Niclas udtalte bagefter, at det var rart at komme igang, og at de sidste par dage havde været hårde. Som han siger, han skulle lige igang, for han havde ikke deltaget i opvarmingen, sammen med de andre. Og selv om han ikke selv havde valgt kugler, så var det lidt forkrampet, men han fik rystet det af sig, og var meget tilfreds med forløbet indtil videre.

Næste dansker var Dan, som skulle ned og i ilden. Han vinder 4 af 6 kampe, og ligger pt. nr. 5. Dan udtalte efter starten at han var glad for han trods alt havde 12 point, det spillede lidt sværere end under opvarmningen. Dan har lagt en klar strategi og det er jeg kan ikke spille så dårligt 2 dage i træk.

Så skulle damerne ned til deres sidste kampe i single.
Først skulle Karen på banerne, og hun vandt 4 ud af 6 kampe og ender som nr. 10. Dernæst skulle Cecilie på banerne, og hun vinder 3 ud af 6 kampe, og ender på en delt 5 plads, men er videre til Top 32. Cecilie fortalte om dagens spil, at det gik bedre end i går, og da hun skifte fra urethan, så var det ikke den kugle hun forventede der skulle spilles med, så hun forsøgte noget forskelligt, og som hun noget skuffede, noget overraskede, men hun er klar til de næste par dage.

Dernæst var det Mika og Sofie der skulle på banerne. Mika vinder 2 ud af de sidste 6 kampe, og det gjorde at hun endte på 11. pladsen. Sofie vandt 2 og spillede 1 uafgjort og det gav 5 point, og 19 point i alt. Ender med at blive nr. 10 i hendes gruppe.
Mika udtalte efter at det ikke var det udfald hun havde håbet på, men at det altid er fedt at spille VM. Af positive ting hun tager med er hun er klar over hvad der sker i dag. Og at hun og de andre er klar på at heppe på sine holdkammerater.

I morgen er det kun herrerne der skal i ilden.

Klokken 02.10 går Tim ned og spiller de sidste 6 serier, klokken 05.20 går Mathias på banerne, klokken 08.20 går Niclas på banerne og klokken 11.30 går Dan på banerne, og det er selvfølgelig de danske tider.

På forbundets facebookside ligger der videointerview med vores spillere, og det giver et indblik i hvad de mener om det.

 

Links:
World Cup officielle hjemmeside: https://www.hktbc.org.hk/results/ibfworldcup25.htm
IBF World Cup hjemmeside: https://bowling.sport/2025-ibf-world-cup/
Tidsplan: https://www.hktbc.org.hk/results/ibfworldcup25-schedule.htm
Resultater: https://www.hktbc.org.hk/results/ibfworldcup25-results.htm
Livestream: https://world.tenpinresults.com/ Vi kan ikke garanterer der vil være livestream.
DBwF’s Facebook: https://www.facebook.com/bowlingsport

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev for at modtage de seneste nyheder, kommende konkurrence og meget mere direkte i din indbakke.