🎳 ECC i Wien: De to medaljetagere fra DM klar til at repræsentere Danmark
Snart går det løs i Østrig, når European Champions Cup (ECC) ruller i gang i den klassiske bowlingby Wien.
Fra den 20. til 26. oktober samles nogle af Europas bedste bowlere til kamp om hæder, prestige og titlen som mester af mestre.
I år er Danmark repræsenteret af to stærke profiler fra S.A.S Bowling –

🏆 Karen Kærgaard Nielsen
🏆 Anders Tausø Christensen
Begge har vist imponerende form på den hjemlige scene, og nu venter den store internationale prøve, hvor teknik, fokus og nerver skal stå sin test mod Europas skarpeste konkurrence.
Med ECC er der lagt op til en uge fyldt med strikes, spænding og kampgejst. Turneringen spilles individuelt, men atmosfæren i hallen er alt andet end stille – her bliver der heppet, klappet og kæmpet til sidste kugle.
📅 Spilletidsplan: Klik her for at se programmet📊 Følg resultaterne live: Resultater fra ECC 2025
Danmarks Bowling Forbund ønsker Karen og Anders held og lykke i Wien – vi hepper med hele vejen og glæder os til at følge jer i jagten på europæisk succes! 🇩🇰🎳
Lagt op på vegne af Lotte Olsen Sportschef, hvor alle spørgsmål stilles til.